حرکت به‌سوی واقعیت عصر جدید: ساختاردهی دوباره برای رشد

حرکت به‌سوی واقعیت عصر جدید: ساختاردهی دوباره برای رشد

مهدی جوادی‌فرد، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل کسب‌وکار فناپ

تغییرات تحول‌آفرین در دو سال اخیر، تجدید ساختار را به فرصتی برای ارزش‌آفرینی بدل کرده است. کووید19 منجر به آزمایش اقتصادها و صنایع برای بررسی حد انعطاف‌پذیری و آشکارسازی نقاط ضعف آنها شد. در گذشته شاید تجدید ساختار به‌عنوان نشانه‌ای از شکست تلقی می‌شد، با این حال، آشفتگی اقتصادی و اجتماعی در سال‌های اخیر باعث شد رهبران شرکت‌ها در همه صنایع، تجدید ساختار را به‌عنوان فرصتی شگرف برای تغییر شکل کسب‌و‌کار خود برای دوره‌ای جدید ببینند. این تغییر می‌تواند شکاف‌هایی را که رسیدگی به آنها دشوار است یا پیش از بحران انباشته شده‌، برطرف کند و ابزار قدرتمندی برای ایجاد پایه و اساس رشد پایدارتر در آینده باشد.

به‌منظور بازتنظیم موفقیت‌آمیز کسب‌و‌کارها برای رشد، هر برنامه تغییری نیاز به تحقیق دقیق و تفکر دارد. کاهش هزینه‌ها یا سرمایه‌گذاری به‌تنهایی کافی نیستند. در عوض، شرکت‌ها باید همه گزینه‌های موجود را به‌دقت ارزیابی کنند و سپس اقدام ملموسی انجام دهند. چهار روند کلیدی از نظر ایجاد تاب‌آوری در آینده متمایزکننده‌ خواهند بود. با توجه به اهمیتی که آنها برای تقریباً هر مدل کسب‌وکاری دارند، مدیران نباید مسیر این روندها را هنگام توسعه برنامه تحول خود گم کنند.

 • شتاب چشمگیر دیجیتالی شدن

 • انگیزه قوی برای بومی‌سازی عملیات

 • اهمیت روزافزون اهداف زیست‌محیطی، اجتماعی و حکمرانی برای تقویت پایداری و ایجاد ارزش

 • افزایش انعطاف‌پذیری و همکاری با پذیرش فزاینده روش‌های جدید کار

موج بازسازی و دگرگونی بنیادی کسب‌و‌کار که در شرف آن هستیم، شبیه آنچه پیشتر دیده‌ایم نخواهد بود. دوران تمرکز مطلق بر شاخص‌های عملکرد، کلیدی مالی و هدفی برای بقا تا بازگشت سرمایه گذشته است. اکنون، پیکربندی دوباره مدل کسب‌وکار هنگام اجرای اقدامات بازسازی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و هدف آن است که تغییر در اصل به سمت کسب‌وکار جدید و زمینه‌های رشد باشد. بنابراین، مدیران باید استراتژی، قابلیت‌ها و فرهنگ شرکت خود را بازنگری کنند. افزون بر این، از آنجا که تیم‌ها و بخش‌های مختلف یک شرکت احتمالاً تحت تأثیر تغییرات فعلی و آتی متفاوت هستند، هر یک از جنبه‌های عملیات احتمالاً نیازهای بازسازی متفاوتی خواهند داشت.

در نتایج نظرسنجی از PwC با موضوع وضعیت اقتصاد و کسب‌وکارها در پساکرونا، سه بینش کلیدی مشاهده می‌شود:

 • شرکت‌ها برای رشد برنامه‌ریزی می‌کنند و افزایش قابل توجهی در اهمیت تحول در دستور کار آنها وجود دارد.

 • تمرکز اصلی بر ساخت مدل‌های کسب‌وکاری جدید و تطبیق مدل عملیاتی برای رقابت با قابلیت‌های جدید دیجیتالی فعال در آینده است.

 • اهداف کارایی، محدود هستند و بر روی افراد و عملیات کسب‌وکاری متمرکزند که توسط فناوری فعال شده‌اند.

بحران‌های پیشین به‌وضوح نشان می‌دهند که چگونه شرکت‌هایی که جسورانه و زودهنگام عمل می‌کنند، قوی‌تر و در موقعیت بهتری برای شکوفایی پس از آن ظاهر می‌شوند. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها برای بقای خود، هزینه‌ها را کورکورانه کاهش می‌دهند، که این کار قابلیت آنها را برای برگشت به وضع پیش تضعیف می‌کند. در حالی که دیگران به‌دنبال معاملات و سرمایه‌گذاری هستند تا ارزش خود را افزایش دهند.

این نوع تجدید ساختار سنتی تقریباً همیشه منجر به تخریب ارزش می‌شود و انرژی و روحیه سازمان را در نامناسب‌ترین زمان از بین می‌برد. در عوض، بازسازی مبتنی بر ارزش - بر اساس رویکرد چهارمرحله‌ای زیر - مدلی سریع و مؤثر برای ایجاد تعادل مناسب در هنگام کاهش هزینه‌ها و ایجاد مسیری قوی برای رشد پایدار و سودآور ارائه می‌دهد:

 • با دیدگاه ارزشی شروع کنید. موضعی روشن در این باره به‌دست آورید که ارزش آینده کجا و چگونه در مقایسه با نحوه ایجاد ارزش امروزی به‌وجود می‌آید. کدام یک از محصولات/خدمات، بازارها و مشتریان ارزش سودآوری می‌افزایند و کدام یک نه؟ از این بینش برای هدایت انتخاب‌های سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.

 • سناریوهای سودآور آینده را برای تعیین اهداف درست شبیه‌سازی کنید. مدل‌سازی سناریوهای مختلف به‌طرزی کل‌نگرانه، چابکی و توانایی پاسخگویی به ساختارشکنی آتی در برنامه را ایجاد می‌کند.

 • مبنای صفر ساختار هزینه مقرون به‌صرفه، برای هر بخش کسب‌وکار متمایز است. درباره انتخاب‌های محل سرمایه‌گذاری و ورود و خروج به‌موقع در راستای چشم‌انداز ارزشی خود عمل کنید.

 • اقدام را در سراسر زنجیره ارزش انجام دهید. در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار دست به‌کار شوید، نوآوری، تولید، فروش، خدمات و ارائه را دوباره هماهنگ کنید. برای اینکه واقعاً در یک موقعیت قدرتمند ظاهر شوید، باید هر بخش از کسب‌وکار را به چالش بکشید، سازمان را متحول و نتايج را مشخص کنيد.

دیدگاه ها

 • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه