امنیت سایبری با تیم قرمز

امنیت سایبری با تیم قرمز

استفاده از ابزار‌های امنیتی به‌روز می‌تواند از شکل‌گیری برخی حمله‌ها جلوگیری کند؛ اما برخورداری از سطح بالای امنیت نیازمند کنترل و پایش دائمی‌ است. هر ابزار یا فناوری جدید در کنار مزایایی که ایجاد می‌کند، می‌تواند دریچه‌ا‌ی جدید برای نفوذ و دسترسی به لایه‌های یک سازمان باشد و خسارت‌هایی جبران‌ناپذیر به‌وجود آورد. حمله‌کنندگان با استفاده از جدیدترین روش‌های حمله، نفوذ و پیاده‌سازی حمله‌های پیشرفته (APT)، نخست نقاط آسیب‌پذیر زیرساخت را شناسایی و سپس با استفاده از این نقاط به داخل سازمان نفوذ می‌کنند و آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر مانند سرقت اطلاعات یا از بین بردن دسترسی ایجاد می‌کنند. چون این نقاط آسیب‌پذیر در لایه‌های مختلفی مانند زیرساخت شبکه، دستگاه‌های فیزیکی و حتی منابع انسانی وجود دارند، شناسایی و محدود کردن راه نفوذ به آنها تا جای ممکن به دانش، تجربه و تخصص بالا نیاز دارد.

در واقع امروزه حملات سایبری، ساختار بسیار پیچیده‌ای دارند؛ به‌گونه‌ای که دیگر با روش‌های سنتی امکان مقابله با آنها وجود ندارد. بنابراین، سازمان‌ها برای مقابله با تهدیدهای سایبری پیشرفته نیاز دارند تا از سامانه‌های شناسایی پیشرفته در کنار سامانه‌های پیشگیری بهره برند تا در صورت رخ دادن نفوذ سایبری، توانایی شناسایی آن در کمترین زمان ممکن را داشته باشند.

تیم قرمز اسپارا (Spara Red Team)، با پیاده‌سازی حمله‌های شبیه‌سازی‌شده، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا آمادگی خود را در برابر حمله‌های پیشرفته ارزیابی و با شناسایی نقاط نفوذ و برطرف کردن آنها سطح بالایی از امنیت را برای سازمان خود ایجاد کنند. امکان شبیه‌سازی پیشرفته‌ترین حمله‌ها و تهدید‌ها (APT) متناسب با زیرساخت و ویژگی‌های هر سازمان، توسعه‌ حمله‌های گوناگون براساس پایگاه‌ داده‌ جامعی از تهدیدها (Threat Intelligence)، به‌کارگیری به‌روزترین ابزار‌ها و امکان توسعه‌ ابزار‌های اختصاصی در صورت لزوم، و همچنین ارائه‌ گزارش کامل شامل روش‌های دسترسی به هدف حمله از مهم‌ترین ویژگی‌های تیم اسپاراست. از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای این تیم برشمرد، اجرای حمله در محیط شبیه‌سازی‌شده و بدون آسیب‌های واقعی، ارزیابی آمادگی سازمان‌ها برای مقابله با حمله‌ها و تهدید‌ها در لایه‌های مختلف (شامل تجهیزات، شبکه، و نیروی انسانی)، شناسایی نقاط نفوذ و دارای ضعف امنیتی در زیرساخت سازمان و ارائه‌ راهکار، و همچنین افزایش آگاهی افراد نسبت به امنیت، پس از شناسایی و معرفی راه‌های نفوذ و رشد و یادگیری پیوسته‌ تیم آبی (تیم امنیت درون سازمان) است.

پس از تعیین هدف حمله از سمت سازمان، تیم قرمز ابتدا به جمع‌آوری اطلاعاتی درباره‌ سازمان، زیرساخت و افراد آن می‌پردازد که در مراحل بعدی حمله به ایجاد و گسترش دسترسی کمک می‌کنند. در گام بعد، تلاش برای ایجاد دسترسی از طریق نفوذ به شبکه، اجرای تست نفوذ یا استفاده از دسترسی افراد با استفاده از مهندسی اجتماعی آغاز می‌شود. اگرچه ورود به شبکه‌ داخلی بخش مهمی از یک حمله را شکل می‌دهد، اما با در نظر گرفتن فعالیت‌های همزمان تیم آبی (تیم امنیت داخلی سازمان) برای شناسایی و حذف مهاجم، بخشی از تلاش‌های تیم قرمز به حفظ دسترسی اختصاص پیدا می‌کند.

سپس، تیم قرمز تلاش می‌کند تا با استفاده از روش‌های مختلف، دسترسی خود را گسترش دهد و به سمت هدفی که از سمت سازمان تعیین شده، حرکت کند. در پایان و پس از رسیدن به هدف، این تیم گزارش کاملی از روند توسعه‌ حمله و روش‌های موفق و ناموفق به‌کار برده‌شده، تهیه می‌کند و در اختیار سازمان قرار می‌دهد. مطالعه‌ این گزارش در کنار حضور تیم آبی در تمام این مراحل و همزمان با فعالیت‌های تیم قرمز، سبب می‌شود تا امکان شناسایی مهاجمانی که در شبکه حضور دارند، افزایش پیدا کند و همچنین سیاست‌های امنیتی سازمان، مورد بازبینی و در صورت نیاز، مورد اصلاح قرار گیرد.

برتری‌های تیم قرمز در این است که امکان ارائه‌ راهکار‌های جامع شامل امن‌سازی و EDR پس از شناسایی دریچه‌های نفوذ را می‌دهد؛ و تیمی متشکل از متخصصان امنیت با بیش‌ از ۸ سال سابقه در زمینه‌ امنیت سایبری و امکان توسعه‌ ابزار‌های نفوذ مختص زیرساخت هر سازمان وجود دارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه