جنگ اینترنت سیار و ثابت، داغ می‌شود

جنگ اینترنت سیار و ثابت، داغ می‌شود

مهدی جوادی‌فرد، کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل کسب‌و‌کار فناپ

درآخرین گزارش‌های درآمدی شرکت‌ها به‌وضوح مشاهده می‌شود که اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت کابلی ایالات متحده، کسب‌وکارهای یکدیگر را از طریق متمایزکردن خدمات اینترنت بی‌سیم خانگی در مقابل مزایای پهن‌باند اینترنت کابلی مورد هدف قرار می‌دهند.

T-Mobile US با 646،000 مشترک در پایان سال 2021 در زمینه دسترسی اینترنت بی‌سیم ثابت (FWA) پیشرو است. البته این 1 درصد از تعداد کل مشتریان پهنای باند داخلی است که توسط Comcast وCharter Communications، به‌عنوان دو تا از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت در این کشور گزارش شده‌اند. T-Mobile پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2025، 7 تا 8 میلیون مشترک اینترنت خانگی داشته باشند؛ که انتظار نمی‌رود اینها فقط مشتریان برون‌شهری باشند که گزینه‌های دیگری ندارند؛ بلکه بسیاری از مشتریان فعلی FWA از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت کابلی تغییر کاربری داده‌اند.

AT&T پیشتر به سرمایه‌گذاران گفته بود که فیبر، تمرکز کسب‌وکار اینترنتی آن است، اما تحلیلگر ارشدWave7 Research، گزارش داد که این اپراتور به 500،000 مشترک FWA نیز خدمات ارائه می‌دهد؛ و این با گزارش کوالکام مطابقت دارد که از AT&T به‌عنوان مشتری اصلی سخت‌افزار FWA خود نام می‌برد. هانس وستبرگ، مدیر عامل شرکت Verizon، در آخرین جلسه گزارش درآمدی خود اعلام کرد، سال 2021 را با 223،000 مشترک FWA به پایان رسانده‌اند که بیش از یک‌سوم آنها در سه ماهه چهارم اضافه شدند.

جف هینن، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی Dell'Oro Group، می‌گوید که بازار تجهیزات بی‌سیم ثابت، در حال حاضر کمتر از 2 میلیارد دلار در سطح جهان تخمین زده می‌شود که تحت سلطه دستگاه‌های LTE است. وی پیش‌بینی کرده‌است که نرخ رشد مرکب سالانه 7 درصدی و ارزش بازار 2.8 میلیارد دلاری تا سال 2026 خواهد رسید که توسط باند فرکانسی زیر 6 گیگاهرتز و mmWave 5G هدایت می‌شود. این پیش‌بینی نشان می‌دهد که اپراتورهای تلفن همراه به افزودن مشترکین FWA ادامه خواهند داد، اما در حال حاضر کسب‌وکارهای اینترنتی بی‌سیم به اندازه‌ای بزرگ نخواهند شد که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت کابلی فعلی را به‌طور جدی تهدید کنند. به‌نظر می‌رسد اپراتورهای تلفن همراه باید به‌دقت رشد مشترکین را رصد کنند تا مطمئن شوند که از سطح ترافیکی که می‌تواند عملکرد خدمات تلفن همراه آنها را به‌خطر بیندازد، تجاوز نمی‌کنند؛ چرا که پهنای باند تلفن همراه ارزشمندتر به‌نظر می‌رسد. در تحلیل شرکت تحقیقاتی Mobile Experts، مصرف‌کنندگان آمریکایی مایل‌اند تا 20 برابر بیشتر، به‌ازای هر گیگابایت داده تحویل داده‌شده از طریق شبکه تلفن همراه در مقابل یک خط ثابت بپردازند. همگرایی قریب‌الوقوع و در مقیاس بزرگ خدمات تلفن همراه و ثابت پیش‌بینی نمی‌شود؛ اما اگر آنها در نهایت همگرا شوند، پیش‌بینی می‌شود که این اتفاق بیشتر از طریق ادغام و اکتساب اتفاق می‌افتد تا از طریق فناوری یا ترکیب کسب‌وکاری یک شرکت.

اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت کابلی سخت تلاش می‌کنند تا ایده همگرایی را به مشتریان بفروشند. در حالی که اپراتورهای تلفن همراه مشغول تحویل 5G به خانه‌های مشتریان قدیمی و جدید هستند، شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت کابلی نظیرCharter Communications و Comcast که کمتر از 3 درصد از کل بازار تلفن همراه ایالات متحده را در اختیار دارند، در حال بازاریابی خدمات تلفن همراه با استفاده از طیف اجاره‌شده از Verizon هستند. بر اساس تحلیل Mobile Experts، این دو تا حد زیادی مشترکین تلفن همراه را از بخش MVNO/سیم‌کارت اعتباری و در طول ادغام T-Mobile-Sprint به‌دست آورده‌اند که بدون ریزش قابل توجه و افزایش هزینه برای جذب مشتری بوده‌است.

در اواخر سال 2021، تام راتلج، مدیرعامل Charter Communications، در کنفرانس سرمایه‌گذاران تلفن همراه از تلفن‌ همراه به‌عنوان بزرگ‌ترین فرصت و محرک رشد در آینده و اصلی‌ترین اولویت شرکت برای سال 2022 نام برد. برایان رابرتز، مدیرعامل Comcast نیز با اشاره به اینکه در هر کاری که انجام می‌دهیم همیشه یک تلفن همراه هم وجود دارد، مانند راتلج، از تلفن همراه و همراهی آن با پهنای باند به عنوان فرصتی بزرگ در آینده و محرک افزایش ارزش‌افزوده برای مشتریان و کاهش ریزش اشاره کرد.

شرکت‌های اینترنت کابلی می‌دانند که شکاف نفوذ تلفن همراه از نفوذ پهنای باند خانگی در آمریکا، احتمالاً بیشتر خواهد شد. مطالعه‌ای که توسط مرکز تحقیقاتی Pew در سال 2021 انجام شد، نشان داد که 85 درصد از شهروندان ایالات متحده تلفن هوشمند دارند، 77 درصد دارای اشتراک پهنای باند و 15 درصد از تلفن هوشمند به‌عنوان تنها اتصال اینترنتی خود استفاده می‌کنند.

مشتریان Comcast و Charter Communications با گوشی های هوشمند 5G اکنون می‌توانند به طیف C- Band که Verizon میلیاردها دلار برای خرید و استقرار هزینه کرده‌است، متصل شوند. هر چند این موضوع ممکن است برای این اپراتور تلخ باشد، اما انتظار نمی‌رود که به این زودی شبکه‌های خود را قطع کند؛ چرا که قرارداد اجاره آن با اپراتورهای کابلی دارای بند دائمی است و حتی اگر ورایزون بتواند راهی برای خروج پیدا کند، ممکن است این کار را نکند، زیرا آن دو به رقبای ورایزون روی می‌آورند. در حالی که اگر یکی از رقبا طیفی را به شرکت‌های کابلی اجاره می‌داد، ورایزون بدون هیچ یک از درآمدهای عمده فروشی، اما به اندازه اکنون با رقابت مواجه بود.

اگر چه MNOها دارای زیرساخت مورد استفاده برای FWA هستند، و برخی دارای اتصالات فیبر، اما بیشتر زیرساخت‌ها و طیف MNOهای اختصاصی به تلفن همراه اختصاص داده شده‌است و شبکه‌ها با لحاظ معماری بی‌سیم طراحی شده‌اند.

می‌توان انتظار داشت کهMNOها خدمات اینترنت بی‌سیم ثابت را تا زمانی که این طرح‌ها منابع زیرساختی مورد نیاز برای کسب‌وکارهای تلفن همراه خود را مالیات ندهند، دنبال کنند. اما اپراتورهای کابلی ممکن است در نهایت سعی کنند تلفن همراه را حتی به قیمت هزینه کسب‌و‌کار قدیمی خود به‌دست آورند. تلفن همراه پتانسیل درآمدی بیشتری از خدمات ارائه می‌دهد و در حال تبدیل‌شدن به یک اتصال اینترنتی اولیه برای تعداد فزاینده‌ای از مردم است.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه