تحول بانکداری با سامانه بانکداری متمرکز داتین

تحول بانکداری با سامانه بانکداری متمرکز داتین

تحولات دنیای پس از اینترنت آنقدر سریع و گسترده بود که نمی‌شد تصور کرد که نظام بانکی هم دستخوش تحول نشود. نظام بانکی غیر از آنلاین شدن دست به تغییری گسترده زد که همگی با بهره‌گیری از نرم‌افزارهایی با عنوان «سامانه بانکداری متمرکز» ممکن شده‌اند: کُر (CORE) مخفف عبارت «تبادل بی‌درنگ آنلاین متمرکز» است.

«راهکار بانکداری متمرکز» راهکارهای مبتنی بر زیرساخت‌های فناورانه پیشرفته و دارای استانداردهای عملکردی بالا با ویژگی‌هایی است که یک پایگاه داده مشترک متمرکز، همه‌ فرایندها و اپلیکیشن‌های بانک را پشتیبانی می‌کند. همچنین فرایندهای کسب‌و‌کاری در تمامی شعب بانک، در قالب همین راهکار به‌صورت استاندارد و یکسان اجرا می‌شود. در نتیجه‌ اجرای فرایندها، پایگاه داده مشترک سرور مرکزی واقع در مرکز داده‌ بانک به‌روزرسانی می‌شود و شعب و کانال‌های دیجیتال مانند موبایل بانک و اینترنت بانک به‌عنوان کانال‌های تحویل و ارائه خدمات به مشتریان ایفای نقش می‌کنند و در نتیجه هر مشتری، مشتری کل بانک خواهد بود و نه مشتری یک شعبه از بانک. به‌طورکلی، می‌توان گفت سامانه بانکداری متمرکز به گونه‌ای از بانکداری گفته می‌شود که در آن تمام اطلاعات و تعاملات مالی در شبکه بانکی مورد نظر، در یک واحد اطلاعات مرکزی (Core) ثبت و نگهداری می‌شود. این سامانه بر اساس رویکردهای استراتژیک بانکی و به‌منظور بهبود عملیات، کاهش هزینه‌ها و ایجاد آمادگی برای رشد بانک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به‌طور کلی، این سامانه همه محصولات، خدمات بانکی، عملیات راهبری، و مدیریت آنها را از طریق دسترسی به پایگاه داده‌های مشترک و متمرکز در قالب یک سامانه ارائه می‌کند که انعطاف‌پذیری این سامانه و مشتری‌محوری از ویژگی‌های مهم آن است. بدون ایجاد یک بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، خدمات بانکداری الکترونیک به‌صورت جزیره‌ای و غیرهمسان خواهد بود. در اجرای یک سامانه متمرکز بانکی، مدولار و مبتنی بر فناوری‌های نوی نرم‌افزاری مبتنی بر کامپوننت، عملیات تجمیع با فناوری‌های قدیمی بانک میسر می‌شود. مزایا و نتایج حاصل از راه‌اندازی سامانه بانکداری متمرکز و توسعه بانکداری الکترونیکی مواردی همچون افزایش رضایتمندی مشتریان را به‌دلیل ارائه محصولات و خدمات متنوع، افزایش بهره‌وری عملیاتی، افزایش کارایی و بهره‌وری منابع انسانی، مدیریت هزینه‌های عملیاتی و نگهداشت و توانایی بیشتر را دربر می‌گیرد.

از آنجا که حضور مشتریان در شعب بانک‌ها هزینه‌آور است، توسعه خدمات الکترونیک مبتنی بر بانکداری متمرکز امکان کنترل لحظه‌ای سود، زیان و روند تأمین منابع و اعطای تسهیلات را فراهم می‌آورد. بنابراین، فراهم آوردن امکانات بانکداری متمرکز الکترونیک برای بانک‌ها بسیار ضروری است.

سامانه بانکداری متمرکز داتین، برخلاف سامانه‌های توزیع‌شده و شعبه‌محور، همه اطلاعات مربوط به فعالیت‌های بانکی را به‌صورت مجتمع و متمرکز در یک سامانه پایگاهی واحد، ذخیره و پردازش می‌کند. با توجه به گسترش بسترهای مخابراتی، استفاده از این سامانه‌ها تحولی در مدیریت و ارائه خدمات بانکی ایجاد کرده است. شرکت داتین در حال حاضر توانسته است سامانه بانکداری متمرکز مبتنی بر وب را تولید کند؛ سامانه‌ای که دارای زیرسامانه‌هایی ازجمله مدیریت ستادی و پیکربندی مشتریان، حسابداری، سپرده‌ها و اوراق بهادار، تسهیلات و ضمانت‌نامه، اعتبارات اسنادی و مبادلات ارزی و همچنین سامانه‌های جانبی مانند صندوق امانت، ساتنا، پایا، Ach، گزارش‌ساز و مدرک و مستندات است.

در نهایت، پس از پیاده‌سازی سامانه کُربنکینگ، از آنجا که همه فرایندهای بانکی اجراشده در همه کانال‌های دسترسی، به سامانه کُر متصل‌اند، عملیات بانکی می‌تواند در هر زمان و مکانی انجام و پایگاه داده‌ مشتریان هم به‌صورت آنلاین و بی‌درنگ به‌روزرسانی شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه