گام بلند فناپ‌تک برای ورود به عرصه تولید تجهیزات زیست‌بوم دیجیتال

گام بلند فناپ‌تک برای ورود به عرصه تولید تجهیزات زیست‌بوم دیجیتال

شش سال پیش زمانی که شرکت «فناپ‌تک» آغاز به کار کرد، کمتر کسی فکر می‌کرد در فاصله زمانی بسیار کوتاه سیر پیشرفت آنچنان سرعتی داشته باشد که از یک شرکت ارائه خدمات پرداخت تبدیل به شرکتی شود که نقشی کلیدی در صنایع مالی کشور ایفا می‌کند. سال ۱۳۹۴ شرکت فناپ‌‌تک، که آن زمان نام دیگری را یدک می‌کشید، توسط گروه شرکت‌های فناپ بنیانگذاری شد و قرار بود به‌عنوان بازوی پرداخت الکترونیکی فناپ، محصولات پرداخت الکترونیکی ارائه کند. اما محصولات این شرکت با شیبی تند چنان تنوع یافت که تمامی فعالیت‌های حوزه تولید سخت‌افزار و راهکارهای بانکی و پرداخت را دربر گرفت. حالا فناپ‌تک که کار خود را با ارائه تجهیزات پرداخت و کارتخوان شروع کرده بود، محصولاتی مانند مودم، دوربین، اندرویدباکس و چندین عنوان دیگر را در لیست محصولات تولیدی خود دارد. به‌طور خلاصه، محصولات کنونی فناپ‌تک مشتمل بر سه حوزه پرداخت و بانک، انرژی، و سبک زندگی دیجیتال است که در این گزارش با مروری بر فعالیت‌های این شرکت، محصولات این سه حوزه را بررسی کردیم.

رشد شتابان فناپ‌تک در عرض شش سال

فناپ‌تک در سال ۱۳۹۴، آن زمان که هنوز نامش «ارونتک» بود، اولین پروژه خود را در خط تولید دستگاه‌های کارتخوان تحت لیسانس شرکت «کسلز» در منطقه آزاد اروند (خرمشهر) کلید زد و در سال بعد اولین دستگاه کارتخوان تولیدی این شرکت از خط تولید ارونتک خارج شد. فاز بعدی تولید این شرکت راه‌اندازی خط تولید رول‌کاغذ حرارتی دستگاه‌های کارتخوان، خودپرداز و صندوق فروشگاهی بود. اما خط تولیدی این شرکت بر تولید تجهیزات پرداخت متوقف نشد و به‌سرعت تنوع پیدا کرد. در مرداد ۱۳۹۷، گروه شرکت‌های فناپ به بازطراحی ساختار کسب‌وکاری خود دست زد و بخشی از فعالیت‌های سرویس‌محور «فناپ‌پرداخت» را در شرکت «پرداخت الکترونیک پاسارگاد» ادغام کرد. شرکت فناپ‎پرداخت به شرکت فناپ‌تک تغییر نام داد و تمامی فعالیت‌های حوزه تولید سخت‌افزارها / راهکارهای بانکی و پرداخت در این شرکت متمرکز شد. نگاهی به تجربه رشد این شرکت شاید نمونه بارزی است برای اینکه بتوان تصور کرد در همین کشور خودمان نیز چطور یک شرکت در حوزه صنایع مالی می‌تواند از مسیر پرپیچ و خمی عبور کند و توسعه یابد. این شرکت کار خود را از یک خط تولید در کارخانه کوچکی در خرمشهر آغاز کرد و حالا فضایی در حدود ده‌هزار مترمربع دارد که فناپ‌تک در آن مشغول به تولید محصولات سخت‌افزار زیست‌بوم دیجیتال است.

اشتغال‌زایی فناپ‌تک در مناطق محروم؛ مهم‌ترین هدف شرکت

در حقیقت، احداث کارخانه تولیدی در منطقه آزاد اروند، یکی از گام‌هایی بود که در راستای توسعه اشتغال‌زایی از سوی فناپ‌ برداشته شد. مدیران این شرکت، تمرکز خود را بر توسعه هدفمند کارخانه‌های تولیدی قرار دادند و از طریق تولید دستگاه‌هایی که پیش ‌از این وارداتی بودند، در منطقه اشتغال‌زایی ایجاد ‌کردند. توسعه اشتغال‌زایی آن هم در مناطق محروم و به‌ویژه خرمشهر تا جایی اهمیت داشت که عدم کسب سود مالی هم این پروژه را با تغییر یا شکست مواجه نکرد، تا جایی که حالا فناپ مدعی است که در چشم‌انداز بلندمدت خود خرمشهر را تبدیل به قطب تولید تجهیزات دیجیتال کشور خواهد کرد. هدف فناپ، اشتغال‌زایی حتی به قیمت سود سربه‌سر بود. این برنامه‌ریزی نه‌تنها زیان مالی نداشت، بلکه سودآوری مناسبی هم برای فناپ‌تک به همراه داشت و به توجه بیشتر فناپ نسبت به عملکرد کارخانه تولیدی فناپ‌تک منجر شد. این در حالی است که گروه شرکت‌های فناپ از ابتدای احداث کارخانه‌های تولیدی، پیش‌ از اینکه برای بزرگ شدن فناپ‌تک برنامه‌ریزی کرده باشد، بر مسئولیت اجتماعی این مجموعه و ایجاد اشتغال متمرکز بود؛ تا جایی که این مجموعه نه‌تنها در سال‌های اخیر هیچ تعدیل نیرویی نداشت، بلکه جذب نیرو و توسعه نیروی انسانی بیشتر هم در همین سال‌ها رقم خورد و وجهی از تولید را که به دلیل تحریم‌ها با چالش روبه‌رو شده بود، با تعمیر دستگاه‌های کارتخوان جایگزین کرد و از این طریق نه‌تنها کارکنان و نیروی کار انسانی خود را حفظ کرد، بلکه افزایش نیز داد. فهرست محصولات این شرکت هم مانند فضای فیزیکی و اشتغال آن رشد چشمگیری داشت و حالا بسیار بزرگ‌تر از آن است که فقط یک شرکت برای تولید تجهیزات پرداخت و کارتخوان باشد. تعداد قابل ‌توجهی از محصولات تولیدی فناپ‌تک نیز حاصل بخش تحقیق و توسعه این مجموعه است. تولید این محصولات تا جایی پیش رفت که امروز به عقد قراردادهای قابل ‌توجهی برای فناپ‌تک منجر شده است. از سوی دیگر، از زمانی که قرار بر توسعه عملکرد تولیدی فناپ‌تک در حوزه تولید محصولات سخت‌افزاری دیجیتال شد، محصولات جدیدی هم به خطوط تولیدی فناپ‌تک اضافه شدند.

سه حوزه اصلی تولیدات فناپ‌تک

فعالیت‌های فناپ‌تک در سه حوزه اصلی تولید محصولات بانکی و پرداخت، تولید محصولات دیجیتال، و حوزه انرژی است و محصولات جدیدی نیز در راه بازار دارد که در ادامه به‌اختصار به توضیح هر یک می‌پردازیم. اولین حوزه، پرداخت و بانک است که در واقع می‌توان آن را کلیدی‌ترین و پرمحصول‌ترین حوزه تولیدی فناپ‌تک دانست. فناپ‌تک تا پیش از سال ۱۴۰۰ با مجموعه «کسلز» همکاری و مشارکت استراتژیک داشت، اما امسال استراتژی خود را تغییر داد و از همین رو مجموعه “AMP” را به‌عنوان شریک استراتژیک در حوزه محصولات بانکی و پرداختی خود انتخاب کرد. به این ترتیب، شرکت فناپ‌تک به‌عنوان اولین تولیدکننده پایانه فروش در ایران، اقدام به تولید پایانه‌هایAMP کرد که شامل چندین محصول است.

انواع ‌AMPها در فناپ‌تک

محصول AMP 9000 گرچه مدل سنتی پایانه فروشگاهی است، اما امکان انجام هرگونه تراکنشی را با استفاده از انواع کارت دارد. 9000 AMP می‌تواند با استفاده از کارت‌های غیرتماسی، مغناطیسی و هوشمند، عملیات پرداخت را انجام دهد. همین قابلیت را محصول دیگر یعنی AMP 8000 نیز دارد، با این تفاوت که از صفحه نمایشگر بزرگ‌تری بهره می‌برد و البته قیمت آن هم کمی گران‌‌تر است. در واقع، این محصول پایانه فروش اندرویدی است و ضمن اینکه تمامی قابلیت‌های سنتی را دارد، کار اسکنQR Code را نیز انجام می‌دهد. این محصول از انواع کیف پول مجازی نیز پشتیبانی می‌کند. از دیگر محصولات این مجموعه، AMP 7000 است که تمام عملکردهای یک پایانه فروش رومیزی را دارد و البته همراه با یک باتری اضافی قابل حمل است. همچنین گزینه‌های ارتباطی گسترده این محصول از جمله اینترنت و Wi-Fi همه در داخل دستگاه قرار دارد و سرعت و امنیت قابل توجهی را در اختیار کاربران می‌گذارد. وضوح بالای صفحه نمایش این دستگاه نیز از دیگر مزیت‌های آن است که تجربه بی‌نظیری در دیگر محصولات مشابه فراهم کرده است. چهارمین محصول این مجموعه نیز PIN PAD AMP 1200 است که قابلیتی دیگر بر این محصولات اضافه کرده و آن هم امکان انجام پرداخت‌های با رمز و بدون تماس با پایانه پرداخت موجود در محل است. ارتباط این محصول هم با USB امکان‌پذیر است و هم با RS232. برجسته‌ترین قابلیت این محصول را شاید بتوان در گواهینامه‌هایEMV و PCI PTS5.0دید که به‌معنای امنیت در پرداخت است.

محصولات جدید پرداخت با فناپ‌تک

پس از محصولات AMP که در واقع فناپ‌تک آنها را نمایندگی می‌کند، به دیگر محصولات حوزه پرداخت می‌رسیم که شامل پرداخت‌های بدون کارت می‌شود. در دنیا دو ترند برای پرداخت‌های بدون کارت وجود دارد، Cardless payment و Contactless payment که به‌معنای پرداخت بدون تماس است. از سال ۲۰۱۹ مردم تمایل بیشتری به پرداخت‌های بدون کارت پیدا کردند و ویزاکارت نیز اعلام کرده است که ۶۳ درصد از مشتریان فعلی‌اش دوست دارند که پرداخت‌هایشان بدون کارت انجام شود؛ البته شیوع کووید-۱۹ نیز درخواست همگانی برای این شیوه از پرداخت را بیشتر کرد. اما در ایران به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم، امکان پیاده‌سازی پرداخت‌های بدون کارت به همان شیوه‌ای که در خارج از کشور رواج دارد، وجود ندارد و تنها راهی که برای پرداخت بدون کارت در ایران باقی ماند، سیستم پرداخت براساس QR Code بود. به همین منظور هم فناپ‌تک ارائه محصولی در این حوزه را در دستور کار خود قرار داد.

QR Code Generator: AQR100امکان پرداخت با استفاده از کیف پول الکترونیک را از دو روشQR code و NFC فراهم کرده و علاوه بر این، امکان استفاده به صورت مستقل را داراست. این پایانه قابلیت اتصال به صندوق فروشگاهی جهت دریافت مبلغ را دارد و برای پرداخت‌های خرد در پذیرندگانی همچون سوپرمارکت‌ها، دکه‌های روزنامه، مراکز تفریحی و تاکسی‌ها مناسب است. Cashless محصول دیگر خودپردازهای غیر نقدی فناپ‌تک است که با نام Retail Teller Machine نیز شناخته می‌شود و به‌نوعی رقیبی برای ATMها به‌شمار می‌رود. این محصول تمامی خدمات دستگاه‌های خودپرداز را به‌استثنای برداشت وجه نقد به کاربران ارائه می‌کند. از جمله مزایای این دستگاه نسبت به دستگاه‌های ATM در حوزه ارائه خدمات، برخورداری از کارتخوان غیرتماسی و بارکدخوان دوبعدی است که امکان پرداخت موبایلی با استفاده از فناوری NFC و خدمات ارزش افزوده دیگر را فراهم می‌کند. نکته جالب این محصول این است که امکان احراز هویت با کارت ملی هوشمند و اثر انگشت نیز در آن وجود دارد.

رمسان؛ از ایده اولیه تا تولید

محصولات متنوع حوزه پرداخت این شرکت به همین جا ختم نمی‌شود و کیوسک خوددریافت، نوآوری جدیدی در عرصه صنایع مالی ایران به‌حساب می‌آید. خوددریافت محصول شرکت فناپ‌تک، به‌طور کامل حاصل طراحی و تحقیق و توسعه این شرکت بوده و از ایده اولیه تا طراحی و تولید آن در معاونت فنی و مهندسی این شرکت طی دو سال انجام شده است. اولین دستگاه «رمسان» در آبان‌ماه سال جاری در شعبه مرکزی بانک پاسارگاد راه‌اندازی و در ادامه سال به‌شکلی گسترده توزیع شد. خوددریافت رمسان با سرعت و ظرفیت بالا، امکان واریز وجه به حساب، توسط کاربران را فراهم می‌کند و تشخیص اسکناس با استفاده از شناسایی ضخامت، کنترل نوار مغناطیسی و تابش اشعه‌های ماورا بنفش و مادون قرمز، کنترل و شناسایی صددرصدی اسکناس‌های غیرجعلی توسط این دستگاه را ممکن می‌سازد. این محصول در واقع می‌تواند از مخاطرات امنیتی-بهداشتی هنگام حمل و تبادل اسکناس جلوگیری کند. خوددریافت رمسان در پمپ بنزین‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ و تمامی مراکزی که تبادلات مالی را با وجوه نقد انجام می‌دهند، قابل بهره‌برداری است. این محصول دارای پردازنده مرکزی با سیستم عامل اندروید است که امکان ارائه خدمات بانکی متنوعی را فراهم می‌آورد. آخرین محصول حوزه پرداخت فناپ‌تک نیز انواع رول‌کاغذ حرارتی است که در مدل‌های مختلف تولید می‌شود و در حال حاضر ۱۰ درصد نیاز بازار ایران را تأمین می‌کند.

تولید در حوزه انرژی؛ وجه تمایز فناپ‌تک

دومین حوزه‌ای که فناپ‌تک بر آن تمرکز دارد، حوزه انرژی است و از جدیدترین خط تولیدهای شرکت است. در حال حاضر، تولید باتری‌های UPS مهم‌ترین محصولی است که از طریق این مجموعه وارد بازار شده است. فناپ‌تک در این حوزه تولید انبوه را پیش می‌برد و سرانه تولید روزانه آن ۲۵۰ عدد، و تنوع آن از ۹ تا ۱۰۰ آمپر است. باتری‌های تولیدی فناپ‌تک مشتمل بر ۲۵ قطعه است که ۲۳ قطعه آن ساخت داخل و فقط دو قطعه آن از کشور چین وارد می‌شود. چشم‌انداز سال آینده این شرکت آن است که دو قطعه باقیمانده را نیز در داخل کشور تولید کند و بی‌نیاز از واردات شود. البته این شرکت اهداف بزرگ‌تری نیز در حوزه انرژی در سر دارد. از جمله اینکه در چشم‌انداز ده‌ساله خود در نظر دارد باتری‌های ژل و لیتیوم و پلیمر را نیز که آلایندگی کمتر و طول عمر بیشتری دارند، تولید کند. همچنین، این شرکت قصد دارد وارد حوزه سولار و انرژی خورشیدی شود و تولید برق اضطراری را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

سلام فناپ‌تک به زندگی دیجیتال با اندرویدباکس

پس از شرح محصولات حوزه پرداخت و انرژی به محصولات دیجیتال هوشمند فناپ‌تک می‌رسیم که این حوزه نیز جزو نوآوری‌های این شرکت به‌حساب می‌آید. اندرویدباکس، اولین محصول دیجیتال و غیر بانکی فناپ‌تک است و فناپ با تولید آن وارد حوزه تجهیزات زندگی دیجیتال شد. اندرویدباکس یک دستگاه کوچک و اقتصادی مبتنی بر پلتفرم اندروید است که به کمک آن به‌سادگی می‌توان از امکانات تلویزیون‌های هوشمند نیز استفاده کرد. اندرویدباکس محصولی است که در سال‌های اخیر با توجه به گسترش بازار شرکت‌های VOD با اقبال خوبی از سوی مصرف‌کنندگان روبه‌رو شده و شاید یکی از دلایل این اقبال هزینه کمتر برای به‌روزرسانی و هوشمندسازی تلویزیون‌هاست، و مصرف‌کننده ترجیح می‌دهد که با هزینه کمتری به خدمات قابل ارائه بر روی سیستم‌های اندروید خانگی دسترسی پیدا کند. فناپ‌تک با همین دیدگاه و شناخت چنین نیازی اقدام به تولید این محصول کرده است. این دستگاه با اندروید 9 عرضه می‌شود و از پردازشگر قوی‌تری در آن استفاده شده و مجهز به 4 گیگابایت رم و 32 گیگابایت حافظه است. همین قابلیت نیز برای برخی مخاطبانی که اهل بازی باشند، بسیار جذاب است. همچنین یک درگاه اتصال کارت SD و دو درگاه USB هم برای افزایش فضای ذخیره (انواع هارد اکسترنال) و ارتباطات دیگر بر روی آن وجود دارد. کنترل از راه دور این دستگاه نیز به گفته خود شرکت یکی از بهترین‌ Air Mouseهای دنیاست که در جعبه دستگاه ارائه می‌شود و کاربر، دیگر نیازی به استفاده از ماوس نخواهد داشت. نکته جالب توجه این محصول این است که تیم فنی تولیدکنندگان آن امکان ارائه لانچر اختصاصی برای مشتریان سازمانی را فراهم کرده‌اند و چون بخش زیادی از محصول داخلی‌سازی خواهد شد، تولید و خدمات پس از فروش اندروید به طور مستمر ادامه خواهد داشت.

عرضه محصولات دیجیتال در شب سال نو

بخشی از اندرویدباکس‌های تولیدشده فناپ‌تک با برند PODBOX به بازار عرضه می‌شوند. «پاد» یک اکوسیستم یکپارچه پلتفرمی دیجیتال است که با حمایت بانک پاسارگاد و توسط گروه شرکت‌های فناپ ایجاد شده است. فناپ‌تک معتقد است پادباکس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط اتصال جامعه به سرزمین پاد برای خانه هوشمند، تمام نیازهایی را که یک مشتری خانگی در فرهنگ و اقتضائات ایران دارد، برآورده خواهد ساخت. این اکوسیستم متشکل از سخت‌افزار و نرم‌افزاری (برنامک اندرویدی) است که هریک به‌صورت مجزا قابل ارائه خواهند بود. قرار است فناپ‌تک محصولات دیجیتال هوشمند خود را در شب سال نو عرضه کند و امیدوار است به‌ویژه در میان قشر جوان جامعه استقبال گرمی از آن شود.

مودم‌های تولیدی فناپ‌تک؛ خلق دسترسی به اینترنتی متفاوت

از دیگر محصولات حوزه دیجیتال هوشمند فناپ‌تک مودم‌ و TD-LTE است و باید منتظر محصول نویی در این عرصه از سوی فناپ‌تک باشیم. یک مدل از این مودم‌ها در حال حاضر در مرحله تحویل است. در مدل TD-LTE یکی از اهداف فناپ‌تک در تولید این محصول، تولید داخلی آن و کاهش ارزربری در این حوزه است. مرحله دوم این مدل، بخش آنتن است که توسط متخصصان فناپ بررسی شده و گام سوم، مونتاژ برد است و فناپ‌تک در نظر دارد با ظرفیت بالای روزی دو هزار مودم کار مونتاژ را انجام دهد. این محصول توانایی این را دارد که با وجود ترافیک بالا، سرعت بالای واقعی ارائه کند که به گفته تیم فنی این شرکت، در اجرای آزمون‌های مختلف پاسخ مطلوب بوده است. همچنین، این محصول به لحاظ پایداری و مقاومت در برابر رطوبت و تابش نور خورشید مقاومت مناسبی دارد (IP65).

دوربین امنیتی نیز از دیگر محصولات این حوزه است. دوربین‌های تولیدی فناپ‌تک، تحت شبکه کار می‌کنند و تاب‌آوری زیاد در ضربه‌پذیری و حرارت بالا و پایین دارند و از وضوح تصویر بالایی برخوردارند. مهم‌ترین کاربرد این دوربین‌ها در ساختمان‌ها و اداره‌هاست و از آنجا که تصویربرداری باکیفیت و با وضوح بالایی در شب دارد، قابلیت خوبی برای استفاده در مکان‌های تاریک را داراست.

All in One نیز از دیگر محصولات دیجیتال فناپ‌تک است. طی چند سال اخیر استفاده از رایانه‌های کم‌جا بسیار رواج یافته و این شرکت هم با توجه به نیاز مشتری به سمت تولید چنین محصولاتی حرکت کرده است. این محصول نیز قرار است از پایان اسفندماه سال جاری به بازار عرضه شود.

سامانه‌های نرم‌افزاری جدید فناپ‌تک

آخرین حوزه فعالیت فناپ‌تک حوزه نرم‌افزار است که شامل سامانه TMS و Monitoring است. مدیریت دستگاه‌های خودپرداز غیر نقدی به‌عنوان یکی از منابع مهم ارائه خدمات بانکی، نیازمند ابزارهای جدید مدیریتی است. گستردگی جغرافیایی، تنوع کاربری، گوناگونی خدمات و سرویس‌های بانکی ارائه‌شده در دستگاه‌های خودپرداز غیرنقدی در کنار ایجاد روش‌های بهینه در افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و راهبری متمرکز، وجود سامانه‌های مبتنی بر فناوری‌های نو را به‌عنوان یکی از نیازهای اصلی سامانه‌های بانکی مطرح می‌سازد. از این رو، وجود یک پایگاه متمرکز که امکان دسترسی آسان به داده‌ها و تهیه انواع گزارش‌ها را در لحظه و با صرف کمترین زمان مهیا سازد، اجتناب‌ناپذیر است. همچنین پایش و مانیتورینگ ترمینال‌ها در سامانه TMS و Monitoring اجرا شده تا امکان رصد و رفع مشکل ترمینال‌ها نیز میسر باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این سامانه، تعریف و مدیریت ترمینال‌ها از سمت مرکز به صورت آنی، مدیریت منوها، پیغام‌ها، و رسیدها از سمت مرکز، ورژن‌گذاری نرم‌افزار ترمینال از سمت مرکز به صورت آنی و زمانبندی‌شده، و تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه خودپرداز غیرنقدی است. همچنین محصولات نرم‌افزاری فناپ‌تک، امکان ارسال فایل‌های صوتی، امکان ارسال صفحات نمایشی و فایل‌های تبلیغاتی، امکان دریافت ژورنال الکترونیک، امکان دریافت تصاویر ذخیره‌شده توسط ترمینال، تهیه گزارش روزانه تراکنش‌های موفق و ناموفق، تهیه گزارش تراکنش دستگاه‌ها، و تهیه گزارش تراکم و پراکندگی دستگاه‌ها به‌صورت نقشه را داراست.

چشم‌انداز فناپ‌تک در سند ده‌ساله

فناپ‌‌تک معتقد است تعریف چشم‌انداز این شرکت بسیار فراتر از امسال و سال آینده است، این شرکت آمده است که بماند و هر روز بزرگ‌تر از دیروز شود. تلاش فناپ‌تک و فناپ در راستای تبدیل شدن به قطب اصلی تولید محصولات دیجیتال کشور است و هدف آن تولید محصولات باکیفیتی است که در گام اول بازار داخل را تأمین کند و در مراحل بعد وارد بازار صادرات شود. خواسته اساسی فناپ‌تک، به‌عنوان تولیدکننده‌ای داخلی، عدم ایجاد مانع‌ از سوی مسئولان در مسیر تولید است. به گفته مدیران این شرکت، فناپ‌تک تا امروز از هیچ امتیاز و امکان دولتی یا حتی وام‌های ارزان‌قیمت استفاده نکرده و آنچه این مجموعه نیاز دارد، رفع موانع از جانب مسئولان است.

خرمشهر؛ قطب تولید محصولات دیجیتال

فناپ‌تک یکی از شرکت‌های پیشگام در تولیدات روزآمد حوزه الکترونیک است و به‌عنوان اولین شرکتی شناخته می‌شود که در ایران کارتخوان بانکی تولید کرده است. فناپ‌تک در سال جاری پس از افتتاح کارخانه جدید خود، سه محصول جدید خوددریافت بانکی رمسان، کنسول اندرویدی پادباکس، و دوربین‌های امنیتی را روی خط تولید خود برده است و محصولات جدیدی اعم از مودم‌های اینترنت نیز به‌زودی به محصولات این شرکت اضافه خواهد شد. فناپ‌تک قصد دارد با ایجاد اکوسیستم تولید تجهیزات و محصولات دیجیتال، خرمشهر را به قطب تولید محصولات دیجیتال بدل کند. مجموع بررسی محصولات جدید و در راه فناپ‌تک نشان می‌هد این شرکت راهی طولانی در توسعه صنایع مالی در ایران در پیش رو دارد و با توجه به اهداف و چشم‌اندازهایش، این مسیر متنوع و متفاوت خواهد بود.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه