ماندگاری تحریم‌ها ممکن است به افت عملکرد شرکت‌های فناوری محور منجر شود.

شهاب جوانمردی تاکید کرد: ماندگاری تحریم‌ها ممکن است به افت عملکرد شرکت‌های فناوری محور منجر شود.

شهاب جوانمردی، مدیرعامل هلدینگ فناپ و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در گفتگویی با وب‌سایت این اتاق، ضمن تشریح وجوه مختلف تاثیرات تحریم، تاکید کرد که ماندگاری تحریم‌ها می‌تواند به افت عملکرد شرکت‌های فناوری محور منجر شود.

خلاصه‌ای از گفتگوی شهاب جوانمردی با وب‌سایت اتاق بازرگانی تهران در در ادامه می‌خوانید: تحریم در حوزه فناوری از چندین وجه برخوردار است؛ پیش از هرچیز بحث فرصت‌هایی که برای شرکت‌های داخلی فراهم می‌شود، مطرح است. در چنین شرایطی در غیاب شرکت‌های خارجی در بازار، فضا برای ورود شرکت‌های داخلی، سعی و خطا، و رشد آن‌ها با اتکا به ظرفیت نیروی ایرانی فراهم شده است. در این صورت سطح اتکا به فناوری‌های داخلی رشد می‌کند که این عامل از منظر پدافند غیرعامل و ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای نیروهای جوان و تحصیل‌کرده‌ی ایرانی حائز اهمیت است. اهمیت این مساله زمانی بیشتر می‌شود که علاقه و عادت سازمان‌های دولتی به خرید محصولات خارجی با ایجاد اعتماد و تجربه مصرف محصولات داخلی با کیفیت برابر و با قیمتی پایین‌تر جایگزین می‌شود. به عنوان یک فعال و تولیدکننده‌ی حوزه فناوری، بارها اثر منفی غیرواقعی و صرفاً روانی نام یک برند خارجی را بر انتخاب محصول از سوی مشتریان بزرگ بازار داخلی لمس و تجربه کرده‌ام.

با این وجود، دو نکته را نمی‌توان فراموش کرد: نکته اول، وابستگی فناوری از منظر زیرساختی به خارج از کشور است. در حوزه‌ی لایسنس‌ها، ابزار، سیستم‌های عامل و فناوری‌های پایه که در خارج از کشور تولید می‌شود، در زمان تحریم با مشکلات فراوانی روبرو هستیم. تحریم، دسترسی به برخی از فناوری‌های زیرساختی را محدود می‌کند و باید از روش‌های غیرقانونی و گران‌تر آنها را فراهم کرد. دیگر پیامد منفی، عدم امکان عرضه به خارج از کشور است؛ زمانی که بستر قانونی برای عرضه تولید به بازارهای جهانی وجود نداشته باشد، بخش از انگیزه و منطق تولید با توجه به شرایط و مختصات بازار کوچکتر داخلی آسیب خواهد دید.

نکته دوم، به بحث رقابت بازمی‌گردد؛ بستن درهای کشور و خوشحالی از تولید محصول باعث رشد نخواهد شد و سقفی از رشد را فراهم می‌کند که لزوما شایسته‌ی ظرفیت داخلی کشور نیست. اگر در شرایطِ مشابه شرایط فعلی، صرفاً بر مبنای شرط تولیدکننده‌ی داخلی به حمایت‌های متعددی عادت کنیم، اخذ سهم عمده بازار در غیاب هر نوع رقیب خارجی، به افت استانداردها منجر خواهد شد. فقدان رقابت در بلند مدت به تنزل کیفیت می‌انجامد و سطح رضایت مصرف‌کننده نیز کاهش می‌یابد. با توجه به این پیامدها، هر چند تحریم در کوتاه مدت فرصتی برای حضور موثر شرکت‌های داخلی فراهم می‌کند، اما ماندگاری آن در فقدان نگاه و سیاست‌گزاری کارشناسانه می‌تواند به افت عملکرد شرکت‌های فناوری محور منجر شود.

عکس از آرشیو است.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه