رونمایی از استارت‌آپ «کتاب پلاس» با سرمایه‌گذاری «شناسا»

رونمایی از استارت‌آپ «کتاب پلاس» با سرمایه‌گذاری «شناسا»

عصر روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه همزمان با نشست «نوآوری در اقتصاد نشر» از نخستین پلتفرم کسب‌وکاری مشترک ذینفعان کتاب با نام «کتاب پلاس» که با سرمایه‌گذاری شرکت شناسا، از شرکت‌های زیرمجموعه فناپ آغاز به فعالیت کرده است، رونمایی شد.

حامد ساجدی، مدیرعامل شرکت شناسا به‌عنوان سرمایه‌گذار این استارت‌آپ، بر اهمیت و ارزش کسب‌وکارهای نوآورانه، تاکید کرد و افزود«کسب وکار‌های مبتنی بر فناوری، جایگاه شرکت‌های بزرگ و نفتی را به خود اختصاص داده‌اند. همان‌طور که صنایع خلاق و فرهنگی به‌عنوان یک محور در کنار صنایع دانش‌بنیان در کشور مورد نظر قرار گرفته، مجموعه شناسا با ورود به استارت‌آپ "کتاب پلاس" با هدف پشتیبانی از ورود به آینده صنعت نشر برای گذار از تجربه و فضای سنتی، به فضای نوآوران گام گذاشته است.»

ساجدی با دعوت از فعالان فرهنگ و نشر کشور به همکاری و همراهی در این حوزه و با اشاره به مشارکت با مجموعه‌ی «شهر کتاب»، افزود: «آغوش شناسا به‌روی هر نهاد حقیقی و حقوقی که در هر جایگاه و مقامی علاقه‌مند به این حرکت باشد، جهت هم‌افزایی باز است و امیدواریم در کنار هم قدم‌های بزرگ‌تری برداریم.» نشست «نوآوری در اقتصاد نشر» با حضور جمعی از مسئولین حوزه فرهنگ و نشر کشور، معاون بانک پاسارگاد، مدیرعامل شناسا، مدیران و روسای شرکت‌های حوزه نشر و کتاب، کارشناسان و متخصصان حوزه‌های استارت‌آپی و اصحاب رسانه، عصر روز هفده اردیبهشت در تالار «قلم» مجموعه کتابخانه ملی کشور برگزار شد. در این رویداد اشرف بروجردی،‌ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه آمارهای جهانی در فضای مجازی نشان از رشد دو برابری استفاده از کتاب‌های الکترونیکی در سال 2017 نسبت به سال 2013 دارد، گفت: «می‌توان از این ظرفیت در جامعه استفاده بهینه کرد. از سوی دیگر، باید در نحوه بهره‌برداری از کتاب به عنوان منبع دانش،‌ تأمل و دقت کافی صورت گیرد.»

همچنین احمد مسجدجامعی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به ارزش بسیار بالای کتاب به عنوان گنجینه هر دوره تاریخی، تاکید کرد: «ظرفیت مبادله‌ای که در اقتصاد فرهنگ، هنر و خلاقیت وجود دارد، بعد از حجم سرمایه‌گذاری در حوزه نظامی در بین بالاترین ارقام است. ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری این بخش در این عرصه را باید به فال نیک گرفت و امیدواریم که با کمبود‌های فعلی حوزه نشر، از این ظرفیت بتوان بهره‌بردای کرد.» از سوی دیگر، پیش از این نشستی با عنوان «نوآوری در صنعت نشر» نیز با حضور ناشران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر و استارت‌آپ‌های حوزه نشر در تاریخ ششم اردیبهشت در سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شده بود.

در این نشست رزا مهرابی، مدیر سرمایه‌گذاری حوزه آموزش شرکت شناسا به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر بانک پاسارگاد و مهدی سعیدی‌کیا موسس کتاب‌پلاس نیز حضور داشتند و در خصوص ضرورت ایجاد بازآفرینی در حوزه نشر و ورود نوآوری و ایده‌های خلاق برای برون‌رفت از معضلات فعلی بحث و گفت‌وگو شد. رزا مهرابی در این نشست با اشاره به فعالیت‌های شرکت شناسا در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر، گفت: «شناسا با رویکرد هم‌افزایی و ایجاد نوآوری و تحول در صنعت نشر وارد سرمایه‌گذاری در صنایع خلاق شده است. با توجه به این رویکرد، شناسا سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ "کتاب پلاس" را برای خود ضروری دانست. این اتفاق اولین سرمایه‌گذاری یک نهاد مالی و پولی در بخش کتاب فیزیکی است که به منظور حمایت از این بخش، تغییر سبک زندگی مردم، ایجاد ارزش‌آفرینی در جامعه، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و جلوگیری از قاچاق کتاب انجام شده‌است.»

مهرابی با بیان اینکه ناشران می‌توانند با همکاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، استارت‌آپ‌های حوزه نشر را ایجاد کنند، به نقش این اقدام در ایجاد مقدمات نوسازی بازار صنعت نشر اشاره کرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاهی موجود نیست

ثبت دیدگاه