مراکز رشد

مراکز رشد

اهمیت

مراکز رشد و نوآوری، نهادهایی هستند که به تربیت‌ و آماده‌سازی تیم‌ کسب‌وکارهای نوپا پرداخته و با اقدامات حمایتی، باعث تسریع در موفقیت و کوتاه شدن روند راه‌اندازی و توسعه استارت‌آپ‌ها می‌شوند. مهم‌ترین علتی که وجود این مراکز را در اکوسیستم کارآفرینی ضروری می‌کند، نقشی است که آنها در راهبری، هدایت و تربیت نیرو برای کسب‌وکارهای نوپا انجام می‌دهند و به همین دلیل نقش مراکز رشد در چرخه شناسایی، پرورش و تجاری‌سازی ایده‌ها بسیار حیاتی است.

فعالیت‌ها و خدمات فناپ

فناپ به دلیل نقشی که برای خود در توسعه اکوسیستم فناوری کشور قائل است، اقدام به تاسیس مرکز رشد کرده تا با آموزش و تربیت نیروهای جوان، ضمن مهارت‌افزایی افراد و استارت‌آپ‌ها، آنها را برای حضور جدی‌تر در بازار کار آماده کند. ریشه برخی از کسب‌وکارهای فعال در فناپ نیز به همین مراکز رشد برمی‌گردد. مرکز نوآوری و فناوری فناپ، با تمرکز بر موضوعاتی مانند تحقیق و توسعه، آینده‌پژوهی و توسعه کسب‌وکار استارت‌آپ‌ها، فعالیت خود را آغاز کرده و به دنبال تقويت اكوسيستم كارآفريني، رشد استارت‌آپ‌هاي ايراني و همچنین تکمیل زنجیره ایده تا محصول است. این مرکز، برای ایده‌های نوآورانه و تیم‌های قوی، مثل یک سکوی پرتاب عمل می‌کند و آن‌ها را به شرکت‌های بزرگی همچون شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد پیوند می‌دهد. راه‌اندازی کافه آی‌تی، شتاب‌دهنده تریگ‌آپ، صندوق سرمایه‌گذاری و شرکت شناسا در مجموعه فناپ نیز نشان دهنده عزم فناپ در این زمینه است.

رویکرد و مزیت فناپ

در مرکز نوآوری و فناوری فناپ، محصولات و خدماتی مورد توجه قرار می‌گیرد که پاسخگوی نیازهای واقعی کشور باشد و از قابلیت ارزش‌آفرینی برای اکوسیستم و جامعه برخوردار باشد. نوآوری و خلاقیت در ایده، برخورداری از تیم مناسب، امکان تجاری‌سازی در قالب حوزه‌های کاری فناپ و کمک به حل مشکلات حل نشده در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، از دیگر مواردی است که در اولویت مرکز رشد فناپ قرار دارد.

چشم‌انداز و گام‌های بعدی

فناپ به دنبال تقویت زیرساخت‌های فناوری و زیست‌بوم استارت‌آپی کشور است و می‌کوشد با ارائه خدمات به تیم‌های جوان، توانمندی‌های آنها را ارتقا داده و بلوغ لازم برای کسب‌وکارهای نوپا را ایجاد کند. مرکز شتاب‌دهی فناپ، در نظر دارد از طریق ایجاد امکانات لازم به صورت برابر، برای همه تیم‌های دارای ایده در نقاط مختلف کشور، امکان رشد کسب‌وکارهای نوپا براساس نیازها و تیم‌های بومی را فراهم کند.