فناوری زیرساخت و ارتباطات

فناوری زیرساخت و ارتباطات

نگاه کلی

خدمات ارتباطی ثابت و همراه

خدمات ارتباطی ثابت و همراه

مراکز داده و رایانش ابری

مراکز داده و رایانش ابری

طراحی و اجرای زیرساخت و شبکه

طراحی و اجرای زیرساخت و شبکه

پایش و کنترل هوشمند ترافیک

پایش و کنترل هوشمند ترافیک

اهمیت حوزه

فناوری زیرساخت و ارتباطات به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه، تنها به رشد و توسعه کشورها محدود نشده و توسعه انسانی را نیز شامل می‌شود. این حوزه شامل عرصه‌های بسیاری نظیر توسعه شبکه‌های مخابراتی، سیستم‌های رادیویی و صوتی و تصویری سیار، سیستم‌های ماهواره‌ای، اینترنت و شبکه داده‌ها و ... می‌شود. فارغ از اهمیت هر یک از این عرصه‌ها، فناوری زیرساخت و ارتباطات یکی از ملزومات تحقق «شهر هوشمند» نیز به شمار می‌رود؛ پدیده‌ای که به عنوان یکی از دستاوردهای ICT، اینک در کانون توجهات بازیگران اصلی این صنعت قرار دارد.

فعالیت‌ها و خدمات

هولدینگ فناپ در حوزه فناوری زیرساخت و ارتباطات، محصولات و خدمات خود را در 5 عرصه ارائه کرده است:

  • خدمات ارتباطی ثابت و همراه
  • مراکز داده و رایانش ابری
  • پایش و کنترل هوشمند ترافیک
  • خدمات پیمانکاری حوزه ICT (EPCF و MCC)
  • خدمات توزیع محتوا و امنیت داده

فناپ در این زمینه پروژه‌ها و خدمات خود را به‌واسطه نقش‌آفرینی چندین شرکت زیرمجموعه خود یعنی فناپ تلکام، فرابرد، فناپ زیرساخت، ابرآروان و کاراطیس، پیش می‌برد.

رویکرد و مزیت

فناپ به‌واسطه اخذ مجوز ارائه خدمات ارتباطی ثابت FCP و FWA و همچنین اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) از سازمان تنطیم مقررات رادیویی، در حوزه فناوری زیرساخت و ارتباطات، رویکرد خود را بر تأمین نیازهای جامعه هم در حوزه عمومی و هم تخصصی متمرکز کرده است. بدین معنا که برنامه‌های این هولدینگ در پنج عرصه فوق، نه تنها نیازهای روزمره جامعه را برطرف می‌کند بلکه زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای آن را نیز به مشتریان تخصصی ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، شرکت کاراطیس به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هولدینگ فناپ، نماینده انحصاری بوش آلمان در حوزه محصولات امنیتی در ایران به شمار می‌رود.

چشم‌انداز و گام‌های بعدی

فناپ در حوزه فناوری زیرساخت و ارتباطات دارای چشم‌اندازهای متعددی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قرار گرفتن در جایگاه یکی از 3 اپراتور مخابراتی اول کشور طی 3 سال آینده اشاره کرد. این در حالی است که تبدیل شدن به یکی از بازیگران سرآمد در توسعه زیرساخت سرزمین هوشمند و ایجاد نسل بعدی زیرساخت یکپارچه ابری نیز از جمله سایر اولویت‌های فناپ در حوزه فناوری زیرساخت و ارتباطات هستند.

شرکت‌ها