تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی

اهمیت

امروزه با نفوذ فناوری در همه ابعاد کسب‌وکاری، استفاده از تجارت الکترونیکی به یک ضرورت تبدیل شده است. تجارت الکترونیکی به‌طور کلی به استفاده از ارتباطات الکترونیکی در فرایند تجارت و افزایش فروش از این طریق، گفته می‌شود. ویژگی‌هایی نظیر ﻋﺪﻡ ﺣﻀﻮﺭ ﻭﺍﺳﻄﻪ، ﺻﺮﻓﻪ‌جویی در ﻫﺰﻳﻨﻪ‌ها، ارائه ﺧﺪﻣﺎﺕ ﻭ ﺍﺭﺗﺒﺎﻃﺎﺕ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﻪ مشتریان، ﺳﻬﻮﻟﺖ و سرعت در ﺗﺠﺎﺭﺕ، ﻛﺎﻫﺶ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺗﺒﻠﻴﻐﺎﺕ، ارائه و دریافت ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺳﺮﻳﻊ ﻭ ﺑﻪ‌هنگام، ﺗﻄﺒﻴﻖ ﻣﺤﺼﻮﻝ ﺑﺎ مشتری، افزایش سطح رفاه زندگی مردم، ایجاد امکان ﻛﺎﺭﺁﻓﺮﻳﻨﻲ برای ﻧﺴﻞ ﺟﻮﺍﻥ و کوتاه شدن زمان ارسال، همگی باعث شده که دامنه نفوذ تجارت الکترونیکی روز‌به‌روز گسترش یافته و مصرف‌کنندگان مختلفی را پوشش دهد. تجارت الکترونیکی نیز مانند هر بازار دیگری، بر مصرف‌کننده‌ استوار است و براساس نوع مصرف‌کننده تقسیم‌بندی می‌شود.

فعالیت‌ها و خدمات فناپ

ارائه پلتفرم‌ها و زیرساخت نرم‌افزاری از مهم‌ترین فعالیت‌های فناپ در زمینه تجارت الکترونیکی است که از این طریق، بستر لازم برای رشد کسب‌و‌کارهای بومی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، در این قسمت می‌توان به «سرزمین هوشمند پاد» اشاره کرد؛ پاد پلتفرم جامع و قدرتمندی است که طیف گسترده و متنوع خدمات، از لایه‌های زیرساختی و پلتفرمی برای کسب‌وکارها تا نیازمندی‌های کاربران، در آن عرضه می‌شود. در این پلتفرم، خدمات مختلف در هشت حوزه دیجیتالی سبد مصرف خانوار ایرانی شامل گردشگری، بازی و سرگرمی، حمل‌ونقل، نیازهای روزمره، خدمات بانکی و مالی، آموزش، انرژی و سلامت ارائه می‌شود. «پنجره واحد خدمات آوند» نیز بخشی از همین پلتفرم است که کسب‌وکارهای متنوعی در آن به عرضه خدمات می‌پردازند.

رویکرد و مزیت فناپ

توسعه زیرساخت‌های تجارت الکترونیکی، نیاز به سرمایه‌گذاری‌ بلندمدت و حضور نیروهای متخصص دارد. همین مسئله باعث می‌شود که فعالیت در این عرصه و موفقیت در آن، برای هر کسب‌وکاری میسر نشود. فناپ با پشتوانه مالی مناسب، جذب نخبگان داخلی، استفاده از تجارب شرکت‌های بین‌المللی و ایجاد زیرساخت‌های بومی، مزیت‌های کم‌نظیری برای خود در عرصه توسعه تجارت الکترونیکی ایجاد کرده است.

چشم‌انداز و گام‌های بعدی

فناپ به تجارت الکترونیکی به عنوان راهی برای توسعه بلندمدت و پایدار می‌اندیشد و در همه ابعاد در حال ارتقاء و توسعه پلتفرم‌های لازم در زمینه تجارت الکترونیکی است. هر یک از بخش‌های زیرمجموعه فناپ با توجه به سوابق و تجارب تخصصی خود، تکمیل زنجیره تجارت الکترونیکی در این مجموعه را توسعه می‌دهد و نهایتاً یک زنجیره ارزش به‌هم‌پیوسته ایجاد می‌کند.