فناوری مالی و پرداخت

نگاه کلی

بانک‌داری الکترونیک

بانک‌داری الکترونیک

پرداخت الکترونیک

پرداخت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

بیمه و بورس الکترونیک

بیمه و بورس الکترونیک

اهمیت حوزه

در اهمیت و گستردگی بازار فناوری‌های مالی و پرداخت (فین‌تک) همین بس که بازار شبکه الکترونیکی پرداخت کشور (شاپرک) به تنهایی گردش مالی بیش از رقم تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) دارد. با توجه به خاستگاه هولدینگ فناپ در گروه مالی پاسارگاد و ماموریت این هولدینگ در توسعه و تکمیل زنجیره ارزشی این گروه در حوزه ICT، فناوری‌های مالی و پرداخت قلب تپنده این هولدینگ و مرکز ثقل توسعه است؛ تا آنجا که چشم‌انداز فناپ نیز بازآفرینی زیست‌بوم دیجیتال ایرانیان در صنعت مالی و پرداخت ترسیم شده است.

فعالیت‌ها و خدمات

هولدینگ فناپ در حوزه فناوری مالی و پرداخت از دامنه فعالیت گسترده‌ای برخوردار است؛ این فعالیت‌ها و ماموریت‌ها شامل عرصه‌های مختلف و متعدد در چهار بستر اصلی بانک‌داری الکترونیک، پرداخت الکترونیک، تجارت الکترونیک و بیمه و بورس الکترونیک می‌شود. خدمات فناپ در هر یک از چهار ماموریت فوق، به‌واسطه چندین شرکت زیرمجموعه این هولدینگ یعنی داتین، فناپ‌پلاس، پرداخت الکترونیک پاسارگاد، فناپ‌تک، پارسا، آدونیس، سپندار، داتکس و ققنوس ارائه می‌شود. 

 

  • شرکت­‌های داتین، داتکس و ققنوس در زمینه راهکارهای جامع مالی (بانکی، بیمه، بورس و سایر بازارهای مالی) فعالیت می‌کند. 
  • شرکت‌های پرداخت الکترونیک پاسارگاد، فناپ تک، پارسا، آدونیس، سپندار در زمینه راهکارهای جامع، سرویس ها و تجهیزات پرداخت  خدمات ارائه می‌کنند. 
  • فناپ‌پلاس و پاد در زمینه راهکارهای جامع تجارت الکترونیک در این حوزه فعال است.

رویکرد و مزیت

فناپ در حوزه فناوری مالی و پرداخت از چندین مزیت شایان برخوردار است:

  • اخذ مجوز خدمات پرداخت الکترونیکی (PSP) توسط شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد از بانک مرکزی
  • اخذ مجوز خدمات معاملات آنلاین بورس توسط شرکت داتکس از سازمان بورس و اوراق بهادار
  • اخذ مجوز بهره‌برداری تولید صنعتی توسط فناپ‌تک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

  • اخذ مجوز توسط شرکت سپندار از هیئت دولت در زمینه عقد قرارداد با وزارت راه و شهرسازی

به‌واسطه این موارد، تعریف ماموریت‌ها در حوزه فناوری مالی و پرداخت در هولدینگ فناپ به‌گونه‌ای صورت گرفته که در نتیجه آن، جامعیت محصولات و خدمات در این حوزه حاصل شود.

چشم‌انداز و گام‌های بعدی

چشم‌انداز فناپ با تاکید ویژه بر فناوری‌های مالی و پرداخت بنا شده و بازآفرینی زیست‌بوم دیجیتال ایرانیان در صنعت مالی و پرداخت را بیان می‌کند. توسعه راهکارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این حوزه برای سازمان‌ها و کاربران نهایی، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و بومی‌سازی آن‌ها بر مبنای نیازها و الزامات بازار، وجهه همت فناپ در این حوزه است.

شرکت‌ها